• Müşteri Hizmetleri
  • (0543) 933-4017

Blog Haberleri

Blog Detay

Alan Adı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir Alan Adı Fiyat Politikaları


Alan Adı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir Alan Adı Fiyat Politikaları


HANGİ TESİCİL FİRMASINDAN ALAN ADI NEDEN ALINMALIDIR?

1- Fiyatı uygun olan tescil firmasından alınmalıdır. 

2- Sonraki yıllarda yenileme ücreti sabit kalan ve otomatik yenileme yapabilen tescil firması seçilmelidir. 

3- İlk alımlarda kampanya yapıp sonraki yıl fiyatı 2 katına çıkaran tescil firmalarından uzak durulmalıdır. 

4- İlk zamanlar çok fazla alan adı olmadığı için isim tescil üzerinden gidiyordum. Ancak alan adı sayısı artınca Natro üzerinden devam ettim. Natro nun otomatik yenileme sisteminden dolayı natrodan devam ettim. Şuanda iste isim tescilin fiyat politikası uygun olduğu için TÜM ALAN ADLARINI ORAYA TAŞIMAYI PLANLIYORUM. TERCİH SİZİN.

 

SIRALAMA YAPMAK GEREKİRSE İLK OLARAK HANGİ TESCİL FİRMASI SEÇİLMELİDİR

 

2- İHS (43 TL)

3-  NATRO  www.natro.com (46 TL)

4- MARKUM (60 TL)

1- İSİM TESCİL  www.isimtescil.net  (35 TL)  >>>  FETÖ İlişkisi ve Mağduriyet Durumu ?

5- diğerlerini yazmaya bile gerek yok.....

İŞTE TESCİL FİRMASINA GÖRE YENİLEME ÜCRET POLİTİKALARI

>>>> İSİM TESCİL 36 TL

  

 

>>>> İHS 43 TL

>>>> NATRO 47 TL

 

>>>> MARKUM 60 TL

 

 

ALAN ADI ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR? HANGİ TESCİL FİRMASINDAN NEDEN ALINMALIDIR?

Alan adı alımlarında özelikle kullanıcıların dikkat etmedikleri bazı konular bulunmaktadır. Bunları aşağıdaki basit bir şekilde sıralayabiliriz.

0- Alınacak alan adı için marka tescil araştırmasıdır. 45 Faaliyet alanı içinden uygun olanlar seçilerek MARKA TESCİL araştırmasının yapılmasıdır. Aksi halde aldığınız isim ve bastırdığınız faturalar boşa çıkabilir. Elinde markası olan firma ismini kullandığınız için FAALİYETNİZİ mahkeme kararı ile direkt durdurabiliyor. Marka alındıktan soran 10 yılda bir TÜRK PATENT KURUMUNA harç ödenmektedir. Bunu alan kişi dilerse kendisi TP nin web sitesi üzerinden kendisi ödeyebilmektedir. 

1-Alan adının uzantısı. 

2- Alan adında - (tire) kullanımı.

3- Alan adında türkçe karakter kullanılması.

4- Alan adının uzunluğu. 

5- Alan adının: eğer bir marka olmayacaksa işimizle ilgili anahtar kelimenin kullanılmamasıdır. 

YENİ ALAN ADI ALIRKEN BU KRİTERLERİ GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURARAK ALMALIYIZ.

1- Öncelikli olarak ilk maddeyi açıklamak gerekirse: İlk alınması gereken isim com.tr dir. 

COM.TR  (ticaret odasından faaliyet belgesi gereklidir. Ya da Esnaf ve Sanatkarlar Odasındanki kayıt belgesi) COM.TR nin com dan tek farkı google ve insanların gözründeki KURUMSAL yapı farkıdır. Google Türkiye lokasyonunda aramalarda com.tr ye İLK ÖNCELİĞİ TANIMAKTADIR. Daha sonra aşağdaki sıralama gelmektedir.

com, net, org, web.tr, gen.tr dir.

Diğerlerini düşünmeye gerek yok. Bugüne kadar hiç bir markanın bu saydıklarımın dışında faaliyet gösterdiğini veya projeyi hayata geçirdiğini görmedim. 

Özellikle üretim yapan fabrikaların COM.TR kullanması önemlidir. Çünkü: Siteye giren ziyaretçilerin bu firmanın ticari kaydının olup olmadığına bakması ve değerlendirmesi gayet doğaldır. Bu da COM.TR demek = TİCARET ODASINA KAYIT DEMEKTİR. 

Proje amaçlı web siteleri için özellikle com ( global alan adı kullanılmalıdır.) Şayet bir marka ve geniş bir lokasyonda hizmet vermek istiyorsak. Özellikle bunu almamız gerekiyor. Yani: ben bugüne kadar özellikle Türkiyede faaliyet göstgeren büyük markaların uzantısının net, web.tr, biz, gen.tr, org, olduğunu görmedim. 

2- Alan adında - tire kullanımı önemli bir konudur. Bunu konuşmaya bile gerek duymuyorum. Çünkü google bu konuda ne kadar iyimser yaklaşsada SEO açısından 2. planda kalmaktadır. Tire kullanmak yerine anahtar kelime eklemek ve bunu avantaja çevirmek daha doğru olacaktır.

ÖR: www.mandalina-evi.com   yerine www.mandalinaevifiyatlari.com   daha uygun ve mantıklı olacaktır. Burada şunuda yapmış oluyoruz. Mandalina evi fiyatları yazan kişiye öncelik verecektir. 

3- Türkçe karakter kesinlikle kullanmamaya çalışın. Özellikle Proje bazlı çalışmalarda bu olmamalı. ÖR: www.sakizim.com   Yerine www.cikletim.com doğal yazım haliyle daha güzel olacaktır. 2. örneği alternatif olsun diye değil TÜRKÇE karakter olsada direkt yazım olduğu için yani ilk örnekte www.sakızım.com  olma ihtimali var ama diyerinde bu söz konusu değildir. 

4- Google çok uzun alan adları istemiyor. Özellikle Kısa, Öze ve akılda kalıcı olmalı. Olabiliyorsa işimizle ilgili anahtar kelimede olabilir. 

 ÖR: www.gunluktazeyemeksepeti.com  YERİNE www.gunluktazeyemek.com   daha mantıklı olacaktır. YANİ GEREKSİZ VE İHTİYACA UYGUN OLMAYAN EKLEMELERDEN UZAK DURULMALIDIR. ANCAK:  www.bilgisayartamirbakimonarim.com   YERİNE www.bilgisayarbakimonarim.com    şeklinde bir örnek verseydim. BAŞARILI BİR ÖRNEK OLMAZDI çünkü bilgsayar tamir bakım yazan biri için anahtar kelimem dezavantaj olurdu. 

5- Marka ve soyad sevdasından uzak durmak alan adı seçiminde en doğru karar olacaktır. 

 

 

 

 


Yazıyı PaylaşYorum Yapın


Copyright © 2016 | www.turkiyewebtasarimajansi.com Tüm Hakları Saklıdır.