• Müşteri Hizmetleri
  • (0543) 933-4017

Blog Haberleri

Blog Detay

Anne ve Babanın Çocuk Gelişimine Etki Oranı


Anne ve Babanın Çocuk Gelişimine Etki Oranı


Çocuk eğitimi şüpesiz en önemli konuların başında gelmektedir. Topluma faydalı bireyler yetiştirmek çocuklarımıza ayırdığımız zaman ve onlarla kurduğumuz iletişime bağlıdır. Çocukların internet ve teknoloji kullanımı ile ilgili konu başlıklarını, katıldığımız eğitimlerden  seminerlerden öğrendiklerimizi şu şekilde toparladık;

Çocuklar gördüklerini birebir kopyalıyorlar. Anne-baba, evdekiler, elinden telefonu bırakmıyor, akşamları televizyon karşısında kucaklarda laptop veya tablet ile oturuyorlarsa, çocuklara bu konuda konacak olan yasaklar, havada kalacaktır!

Akıllı telefonlar: Akıllı telefonlar da günümüzde telefon olmaktan çok, bilgisayar olarak kullanılmaktadır. Bu sebeple aynı kurallar akıllı telefonlar için de geçerlidir. Çocuklar her sıkıldıklarında kendilerini oyalamak için telefona yönelebilmektedirler. Bunun yerine insan ilişkilerinin konulmasının, ruhsal olarak çok daha koruyucu olduğu unutulmamalıdır. 

Bireyin ailesi, Arkadaşları, Öğretmenleri, Okul Televizyon programları, Okumuş olduğu kitaplar vb. gibi fiziki ve toplumsal ögelerdir.
Bu öğeler arasında bireye en çok etki edeni ise şüphesiz ki ANNE” dir… Bir annenin en önemli görevi, topluma ruh ve beden sağlığı yerinde olan insanlar kazandırmaktır.

Annenin kendisi ile olan ilişkisi iyi olduğu takdirde, çocukla olan ilişkisi de iyi olacaktır. Anneliğe hazır olan birey, çocuğu ile bir olur, 
onunla tensel temas içersindedir. Onun, anne sütünden dolu dolu yararlanmasına imkan verir. Buna bağlı olarak, 
çocuğa gerekli duygusal besiyi aktarabilir. Bu şekildeki sağlıklı bir etkileşim ortamında ise, güvenli ilişkiler oluşur (
2007: 129). Leo Tolstoy, annenin bir gülümsemesinin ne kadar değerli olduğunu, ‘’Çocukluk’’ isimli romanında, 
mükemmel bir biçimde ifade etmektedir kanaatini taşımaktayız.

0–1 yaşta anne emzirme aracılığı ile bebekle özel bir bağ kurar. Annenin bebeği bekletmeden beslemesi, beslenme sırasında bebeğini tutuş tarzı vb. gibi durumlar bu bağın kuvvetlenmesinde etkilidir. 1–3 yaş aralığın çocuk, diğer insanlarla iletişime geçmeye ve anne ile olan fiziksel yakınlığını giderek azaltmaya başlar. Çocuklar her şeyi kendisi yapmak, denemek, ellemek, görmek, hissetmek ve tatmak isterler. Engellendikleri zamansa çok kızarlar. Çocuk kendi başına yürümek, beslenmek ve giyinmek ister. Böylece kendi dünyasının sınırlarını genişletmeye çalışır.

Bu dönemde annenin tutumları çocuk açısından büyük önem taşır. Annenin desteği ile yapabileceğine dair güven verirse, çocuk bu alandaki girişimlerine devam eder. Ve çocuk kendine güvenli ve girişken bir birey olarak yetişir.

Çocuk eğitiminde en önemli ve kritik dönem 0–3 yaş aralığıdır. Bu yaş aralığında çocuğun zihinsel gelişimi neredeyse %80 oranında tamamlanır. Zihinsel gelişimin büyük bir hızla tamamlandığı bu dönemde, çocuğun en büyük destekçisi ve yardımcısı hiç şüphesiz ki annedir. Anne, çocuğunun bakımını üstlenip, her türlü ihtiyacını karşıladığı gibi, onu deneyimleriyle eğitir ve sevgisiyle topluma yararlı bir birey haline getirir. Annenin yardımlarıyla edilen deneyimler zihinde uygun yerlere kaydedilerek öğrenilmiş davranışlara dönüştürülür.

ÇOCUK EĞİTİMİNDE NEDEN ANNE ÖNEMLİ

1- İlk eğitiminde anne karnında başlar. Bundan dolayı annenin hamilelik dönemi önemli olup yaşamında meydana gelen olaylar anne karnındaki yavrunun kişiliğini ve terbiyesini şekillendirir.

2- Çocuk eğitiminde çocuğu gerektiği şekilde yetiştirmek ve topluma hazırlayabilmek.

3- Hayatın ilk gününden itibaren çocukla ilgilenmeyi, onunla karşılıklı etkileşime girmeyi.

4- Değer vermeyi, vakit ayırmayı, bakım, beslenme ve korumasını sağlamayı, sevgi ihtiyacına karşılık vermeyi gerektirir.

5- Günün her anını çocuğuyla birlikte geçiren anne, bu sayılan özelliklerin hepsini yerine getirerek, çocuğun eğitiminde aktif olarak rol alır.

6- Dil gelişiminin çok hızlı olduğu bu dönemde anne-çocuk arasındaki diyaloglar çocuğun dil gelişimine olumlu katkı sağlar.

7- Çocuk yaptığı davranışlarda annenin onayını almayı bekler. Annenin onayını ve desteğini alan çocuğun kendine olan güveni artar ve yapmış olduğu davranışı alışkanlık haline getirebilir.

8-Annenin göstermiş olduğu sabır, şefkat ve de ilgiyle çocuk en güzel şekilde eğitilir. Çocuğa sevgiyle birlikte öğretilen ahlaki, sosyal ve evrensel değerler, çocuk tarafından içselleştirilir ve eğitim sürecinde uygulanır.

9- Engelli çocuğu olan anne ne kadar çok fedakardır, sabırlıdır…

Çocuğun her anında anne, aktif olarak eğitici rolünü üstlenmeye devam eder.


Yazıyı PaylaşYorum Yapın


Copyright © 2016 | www.turkiyewebtasarimajansi.com Tüm Hakları Saklıdır.