• Müşteri Hizmetleri
  • (0543) 933-4017

Blog Haberleri

Blog Detay

Marka Tescil İçin İşlem Süreci


Marka Tescil İçin İşlem Süreci


Marka Tescil İçin İşlem Süreci basit gibi görünsede bir çok aşamadan oluşmaktadır. Bir çok firma bu süreçte destek almadıklarından yaptıkları marka tescil belgesini bile kullanamamaktadırlar. 

Marka tescil bir firmanın en önemli BAŞLANGIÇ AŞAMALARINDAN BİRİDİR. Örnek vermek gerekirse firmayı kurarken ilek olarak faaliyet alanına daha sonra firma ismine karar verilmektedir. Ancak bu firmanın bir marka haline gelebilmesi için com ya da com.tr alan adını almadan önce seçilen isimle ilgili çalışacağımız faaliyet alanına göre bir marka tescilin yapılıp yapılmadığına dikkat edilmelidir. 

Aksi halde firmayı kurduktan sonra hatta matbu işleride bittikten sonra İŞLETMENİN fes edilmesi söz konusu olmaktadır. Aldığımız COM.TR de bu aşamada bizi kurtarmayacaktır. 

Marka Tescil İçin İşlem Süreci Şu aşamalardan Oluşmaktadır:

1- MARKA ARAŞTIRMASI
- Hangi sektörlerde marka tescil edilmiş.
- TR alan adı dolumu. (dolu ise başvuru yapmayınız. Firma farklı bir faaliyet alanı için marka tescil belgesi ile tescil etmiş olabilir.)
NOT: Marka tescili olan firma ELİNİZDE COM. YA DA COM.TR ne varsa sizden almaya yetkilidir. Bunu makemeye vererek çok rahtat yapabilir.
- İstenilen marka dolu ise İSİM DEĞİŞİKLİK SÜRECİ.
- En az 3 karakter eklenerek isim değişikliğine gidilir
- Yada ÖR:  Tescil Bahçesi marka tescil edilmiş ise >>>>>  sonunda 2018 eklenerek tescil edilebilir. Markanız büyük harfler ile 2018 ise küçük harflerde görünmeyecek şekilde tabelaya eklenir. Böylece dolaylı olarak markayı almış oldursunuz. Bizim önerimiz ise en az 3 karakter olması şartı ile isim değişikliğine gitmektir.


2- MARKA İÇİN HANGİ SEKTÖRLERDE TESCİL EDİLECEĞİ.

3- MARKA UYGUN VE HANGİ SEKTÖRLERDE MARKA TESCİL İŞLEMİNİN YAPILACAĞI.

4- MARKA TESCİL İÇİN MARKAYI TEMSİLEN BİR LOGO

5- Her sektör için örnek 3 sektör seçildi ise her sektör için ödeme yapılır. 1 sektör ödemesi 500 - 600 TL dir. Bu miktar faaliyet alanı artıkça yükselmektedir. 

- ÖDEME YAPILIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER: Ödemeyi geçerken mutlaka fatura isteyeceğiniz firma hesabı üzerinden ödemeyi hesaba geçiniz. Futura bilgilerini tam olarak kontrol ediniz.

6- MARKA TESCİL ONAYI

7- ÇEÇİCİ MARKA TESCİL BELGESİ

8- MARKANIN KESİNLEŞMESİ

9- TÜRK PATENT ENSTİTÜSÜNE 10 YILLIK HARÇ ÜCRETİNİN YATIRILMASI
Bu süreçte 10 yıllık harç bedeli Türk Patent Enstitüsüne ödenemekte ve interaktif olarak belge talebi oluşturulur. Bu süreçte işlem için imzaya yetkili kişinin olması gerekmektedir. 10 yıllık ücret ise 1060 TL + KDV dir. 

 

 

 

 


Yazıyı PaylaşYorum Yapın


Copyright © 2016 | www.turkiyewebtasarimajansi.com Tüm Hakları Saklıdır.